Doküman Imzalama Ozellikleri

Doküman Imzalama Ozellikleri

Doküman İmzalama Özellikleri

Doküman imzalama özelliği ile artık dokümanlarınızı elektronik imza yöntemi ile yönetebilirsiniz. Öncelikle elektronik imza almanız gerekir. Daha sonrasında ise aldığınız elektronik imza yöntemi ile bir imzalama uygulaması kullanmanız gerekir. Böylelikle dokümanlarınızı kolaylıkla takip edebilir ve elektronik imza seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu durum elektronik imzaya geçen kurum ve kuruluşlar için oldukça kullanışlı bir alternatiftir. Doküman imzalama tekniğini kullanabilmek için öncelikle elektronik imzanızı bilgisayarınıza takınız. Bilgisayarda tarayarak imzanızı yükleme işlemi yapabilirsiniz. İmzalama yaparken hata alma oranınız da oldukça yüksektir. Bunun nedeni ise doküman editörü sürümü güncel olmamasından kaynaklanır.

Mevcut sürümü güncellemek için bilgisayarınızdan Denetim Masası, Program Ekle/ Kaldır işleminden kaldırabilirsiniz. Bu şekilde güncel sürümü yükleyerek sorunu çözebilirsiniz. Fakat bilgisayarınızda e imza kurulumu olmasına rağmen kartı algılamada sorun yaşanıyorsa uygulamanın kütüphane seçiminde sorun bulunuyor demektir. Bu sorunu çözmek için öncelikle açık olan doküman editörü sayfanız bulunuyorsa bunu kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızdan C:/Kullanıcılar/bilgisayaradı içerisinde bulunan .uki klasörünü silmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında uygulamayı tekrar açınız. Araçlar menüsünü seçerek imza kütüphanesine giriş yapınız. Açılan ekranda eğer imzanız bulunuyorsa otomatik tanımlansın seçeneğini tıklayın. Daha sonrasında ise ekranda çıkan imzalama seçeneğini tıklayın. Buradan kart şifrenizi girerek imzanızı tanımlayın.

Doküman İmzalama Güvenilir Mi

Doküman imzalama tekniği güvenilir bir tekniktir. Fakat internet ortamında yapılan işlemlerin ne kadar tehlikesi bulunuyor ise aynı şekilde küçük bir ihtimal bile olsa tehlike bulunur. Bu nedenle önemli olan kendi kartınızı ve bilgisayarınızı kullanmanız gerekir. Bu imzalama tekniği aslında yasal olarak ıslak imza niteliğinde olur. Islak imza ile aynı hukuki nitelikleri ve özellikleri taşımaktadır. Sizlerin elektronik ortamda yapacağınız işlemleriniz için kimlik bilgilerinizin doğruluğunu kanıtlar.

Genel olarak elektronik ortamlarda imzalama seçeneği bulunur. Bu seçeneği tıklayarak kendi imzanızı oluşturabilirsiniz. Bilgisayarınıza bu imza tanımlanır. Böylelikle dokümanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Genel olarak kamu ve ticari alanda geçerliliği bulunur. Fakat veraset, nikah İşlemleri ve emlak İşlemleri için kullanılmamaktadır. Bu işlemler için ıslak imza olması gerekir. Ücretsiz demo için https://www.izonay.com/demo-talebi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji