Duvar Kurutma İşlemi Neden Yapılmalı?

Duvar Kurutma İşlemi Neden Yapılmalı?

Bina gibi yaşam alanlarında, insan sağlığını etkileyecek birçok faktör vardır. Duvar kurutma işlemi bunlardan sadece biridir. İnsan sağlığını olumlu şekilde etkileyen duvar kurutma işlemi, bina duvarlarınızın dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Halk arasında şap kurutmada denilen bu yöntem ile duvarlarınızdaki ıslaklık ve rutubetten kurtulabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir yaşam alanına kavuşmuş olursunuz. Duvar kurutma cihazları ile yapılan bu işlem hem duvarınıza hem de yere uygulanabilir. Son derece basit bir mekanizmaya sahiptir. Kurutma işlemini en kısa ve en sağlıklı biçimde tamamlar.

Şap Kurutma Nedir?

İnşaat yapımında şap, kapalı ortamın dizaynına başlamadan önceki son işlem olarak bilinir. Şap dökülen ortamda, dizayn yapmadan önce şapın tamamen kuruması sağlanmalıdır. Bu kuruma işlemi için 2 yöntem kullanılır.

Birinci yöntem, iç mekâna dökülen şapın, kendi kendine kurumasını beklemektir. Fakat bu metot hem zaman kaybına sebep olur hem de şapın tam kurumadan dizayna başlanması sonrasında büyük problemlere sebep olabilmektedir. Bu yüzden şap kurutma işlemi çok önemlidir.

İkinci yöntem ise en doğru ve uzun vade de en ekonomik yöntemdir. İşlem duvar kurutma cihazı ile yapılır. Bu yöntemin düzgün yapılması ile birlikte kısa ve uzun vade de asla sıkıntı çıkmaz. Kullanımı gayet rahat ve kolaydır. Uzmana gerek kalmadan, herkes rahatlıkla duvar kurutma cihazını kullanabilir.

Duvar Kurutma Cihazı Nasıl Kullanılır?

Duvar kurutma cihazı ile ev, işyeri ve inşaatlarda olan ve oluşabilecek rutubet ve rutubete dayalı kötü görünüm, koku gibi problemlerden sonsuza kadar kurtulursunuz. Sıva işleminin bitiminden sonra, duvar kurutma cihazını kullanabilirsiniz.

Vakit tasarrufu sağlar

Islak ve nemli duvarların kurumadan, boya işlemine geçilmez. Duvarın kendi kendine kurumasını beklemek hem vakit alır hem de %100 sağlıklı olmaz. Bu sebeple vakit tasarrufu sağlamak, duvar dayanıklılığınız artması ve sağlıklı bir yaşam için, beton kurutma cihazı kullanılmalıdır.

Duvar kurutma cihazları, yukarıda belirttiğimiz sebeplerin çözümü için gereklidir. Rutubetli veya ıslak duvar veya zemin üzerine yapılan boya, duvar kâğıdı, parke, döşeme, fayans vb. ürünler yapılmamalıdır. Yapıldığı takdir de duvarda şişmeler, boya çatlakları, sıva ve boya dökülmeleri görülür. Zeminlerde ise parke, döşeme, fayansların şişme ve kusma yapmaktadır. Bu yüzden duvar ve yerdeki ıslaklık ve nemin kurutulması yapılmadan, asla başka işlemler yapmayın.

Hava kalitesinin etkilenmesi

Duvar veya yerdeki ıslaklık, alanda rutubet oluşturur. Rutubet ile birlikte hava kalitesi de bozulmaktadır. Ortamdaki hava kalitesi, insan sağlığını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Rutubetten dolayı, hava kalitesinin bozulması, kişilerde astım, solunum yolu hastalıkları, grip, burun ve boğaz enfeksiyonları gibi birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden ev veya iş yerindeki zemin ve duvarlarda, ıslaklık, rutubet ve küf var ise duvar kurutma cihazları ile bunları yok etmeliyiz.

Genel Kültür