Ne Kadar Sürede Forma Girilir

Ne Kadar Sürede Forma Girilir

Ne Kadar Sürede Forma Girilir?

Forma girmek, bedeninize ve zihninize yeni bir bakış açısı getirmek kişiye göre değişkendir. Bazı kişiler çok hızlı toparlanabiliyorken, bazıları ise daha yavaş ve emin adımlarla ilerler. Kimisi hızlı kilo verebiliyor fakat bir başkasının metabolizması daha yavaş olduğundan normale göre daha uzun sürelerde istediği formdaki bedene kavuşabilir. Zamanı kısaltmak ve beklentilerinizin üzerinde sürelerde forma girmek için öncelikle beslenmenizi düzenlemeniz gerekiyor. Neler yediğinizi, ne kadar sıklıkta tükettiğinizi ve ölçülerini bilerek başlayabilirsiniz. Yapacağınız diyetin yanında mutlaka egzersizlerde yapmanız gerekiyor. Sadece diyet yaparak kilo vermek mümkün olsa da, aynada göreceğiniz görüntü sizi mutlu etmeyecektir. Egzersiz olmadan bir diyet programı, bedeninizde sarkmalara, buruşmalara ve sağlıksız görünmeye yol açabilir.

Egzersiz programı ile daha hızlı ve etkili şekilde yağ kaybı yaşamanız muhtemeldir. Vücut kütleniz yağ ve kaslar barındırdığında, bunların hangisinin daha çok veya hangisinin daha az olacağına karar verip, ona göre spor yapıp yapmamaya da karar verebilirsiniz. Kadınlar ve erkeklerde değişken olan beden kompozisyonları, yağ ve kas oranları, ne kadar fiziksel aktivite içine girmelerinin yolunu çizer. Doğru bir kütle endeksi hesaplaması ile neye ihtiyacınız olduğunu daha sağlıklı belirleyebilir ve bu şekilde egzersiz hayatınıza devam edebilirsiniz.

Esneklik, forma girebilmek için ilk başlarda önemsiz gibi görünse de tam aksine en önemli etkenlerden biridir. Formda olmak esnek olmak demek değildir, fakat esnek olmak forma girmenizi kolaylaştıran bir unsurdur. Esneklik size eklem ağrılarınızın azalmasını, kaslarınızın zorlanmasını ve aktivite sırasında sakatlık riskinizin en aza inmesine destek olur. Kas dayanıklılığı ise bir ağırlığı kaç defa ve ne kadar süre kaldırabildiğiniz ile ilgilidir. Kaslarınızın güçlenmesi ve formu daha hızlı yakalayabilmeniz için direnç antrenmanları yapmanız büyük önem taşır.

Beslenme rutinlerinizi bedeninizin ihtiyaçlarına ve sağlık durumunuza göre düzenlemeniz halinde, yeteri kadar vitamin ve mineralleri aldığınız zaman kilo verip, forma girmekle ilgili sıkıntılarınızı yaşamamış olursunuz. Her ne kadar ilk başlarda beslenme için yeni bir rutine alışmak zor gelse de, birkaç gün içinde rahatlayan bağırsak ve mideniz sayesinde kendinizi daha sağlıklı ve formda hissetmeye başlayacaksınız.

Hem iyi görünmek hem de sağlıklı olabilmek için beslenme ve egzersiz uzmanı Burak Kulaksız ile iletişime geçebilir, onun size vereceği reçeteler ve spor programları ile sağlıklı şekilde forma girebilirsiniz.

Spor