Nurkan Aydoğan Bankalarda Etkili Yönetici Olmanın Püf Noktalarından Bahsetti

Nurkan Aydoğan Bankalarda Etkili Yönetici Olmanın Püf Noktalarından Bahsetti

Nurkan Aydoğan Bankalarda Etkili Yönetici Olmanın Püf Noktalarından Bahsetti

Bankacılık mesleğinde yüksek yerlere ulaşmak isteyen kişiler bir yandan banka sınavları içi çalışırken bir yandan kendilerini geliştirmek için çabalamaktadırlar. Bankada yönetici olmak ve ekiplerle birlikte sürekli işbirliği içinde olmak bazen zorlayıcı olabilmektedir. Ancak yüksek hedeflere sahip olan kişiler etkili yönetici olmanın yollarını araştırmaktadır.

Banka sektöründe bulunan başarılı Nurkan Aydoğan etkili yönetici olmanın püf noktalarından bahsetti. “Etkili bir yönetici olmanın ilk unsuru elbetteki iletişimdir. Banka içerisinde yazılı ya da yüz yüze kurulan iletişim ne kadar güçlüyse, ekibim gösterdiği faliyetlerde o kadar fazla olmaktadır. Yani etkili yönetici olmak istiyorsanız iletişim konusunda sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.” Özellikle topluca çalışılan iş yerlerinde yöneticilerin iletişimi oldukça önemlidir.

İyi yöneticilerin ekipleri hakkında yaptıkları analizlerini vurgulayan Nurkan Aydoğan “Etkili yöneticiler, ekibinde bulunan çalışanların performanslarını sürekli olarak takip etmelidir. Düşük performans sağlayan çalışanlara uyarılarda bulunması gerekmektedir. Ancak yapılan uyarının kötü şekilde olması çalışanın motivasyonunu düşürmektedir. Yüksek performans sağlayan çalışanları ise ödüllendirmek etkili yöneticilerin kurallarındandır.” cümlelerini kullandı. “İyi bir yönetici olmanın diğer kuralları ise ekiplerine verdiği işi kötü bir dille değilde, talep şeklinde yapmasıdır.” diyen Nurkan Aydoğan, yöneticilerin örnek kişiler olduklarını vurguladı. Ekiplerinde bulunan personellerin yöneticilerini örnek alması gerekmektedir. Eğer yönetici etkili ve iyiyse geleceğin yöneticileri de etkili olacaktır. Nurkan Aydoğan etkili yönetici olmanın kurallarını şu şekilde sıraladı;

1. Ekiplerinizde bulunan kişilere motivasyon kaynağı olun! Çalışanların iş yerindeki ruhsal durumlarını belirleyen kişiler yöneticilerdir. Eğer yönetici etkileyici ve profesyonelse, çalışanlarının motivasyonunu yükseltmek için çabalamaktadır. 

2. Çalışanlar arasında yüksek performans ve düşük performans sergileyen kişileri analiz edin. Bu sayede düşük performans sergileyen çalışanlara yardımcı olarak etkili bir yönetici olursunuz. Aynı zamanda yüksek performans gösteren çalışanlarınıza ödül vermeniz halinde diğer çalışanlarda hırs yapacak ve performanslarını yükseltecektir.

3. Çalışanlarınızı gerçek bir takım yapın! Gerçek bir bankacı takımı kendini güvende hisseder ve birbirlerine yakın olur. Bunu sağlayan ise etkili yöneticidir. Bu konu hakkında Nurkan Aydoğan şu kelimeleri kullandı “Yönetici, takımın kaptanıdır. Kaptanın davranışları takımı etkiler.” 

Ekonomi