Pitozis (Kaş düşüklüğü)

Pitozis (Kaş düşüklüğü)

Kaş kaldırma nasıl yapılır? Kaç gün sürer? Hangi kaşlara operasyon yaptırılmalıdır? Kaş kaldırma operasyonu uzun sürer mi? İyileşmesi ne kadar zaman alır? Pitozis nedir? Üst göz kapağının düşüklüğü blefaropitozis ya da yaygın olarak kullanıldığı üzere kısaca pitozis olarak adlandırılır. Yaş ve cinsiyete göre değişim gösterebilmesine karşın normalde üst gözkapağı kenarı, korneanın sınırında ya da sınırı 1-2 mm örter. Pitozis durumunda üst gözkapağı kenarı, farklı derecelerde aşağıya doğru kaymaktadır. Ağır pitozislerde tüm gözbebeği alanını, hatta tüm korneayı örtmüş olabilir. Pitozis, kişiyi ve çevresini oldukça rahatsız eden bir kozmetik kusur oluşturur. Bunun yanında özellikle ağır doğumsal gözkapağı pitozisleri, görmenin gelişimini engelleyebilir. Bu nedenle uygun zamanda ve uygun yöntemle düzeltilmeleri zorunludur.
Kaş kaldırma operasyonunda: Düzeltmeler Düşük kaşlar yukarı kaldırılır.

Gerekenler Tahliller yapılır (kan, idrar tahlili, EKG, akciğer röntgeni). Lokal anestezi altında yapılır, hastaneye yatmaya gerek duyulmaz, yaklaşık yarım saat sürer. 7 gün sonra dikişler alınır ve tamamen iyilişme 10 gün sürer.
Operasyon nasıl gerçekleşir? Kas çizgizinin üst sınırından yapılacağı için izler gizlenmiş olur. Gizli dikiş tekniği kullanıldığı için dikiş izi fark edilmez.
Komplikasyonlar ve beklenmeyen etkiler Bir hafta içinde düzelecek morarma, asimetri.
Beklenen sonuç Operasyon en az 10 yıl etkisini sürdürür.
Hekimin Tarafından Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Hastalarda hekim tarafından dikkatle takip edilmesi gereken bir kaç önemli noktası vardır. Bunlar düşüklüğün doğum ve öncesindemi, yoksa daha sonramı meydana geldiği, doğumda travma yaşanaıp yaşanmadığı, gözle ilgili operasyon geçirilip geçirilmediği, kas zafiyeti hastalığı ya da iki gözde düşüklük olup olmadığı, baş ve çenenin yüzde yerleşimi ve geçmiş hayatında anestezi uygulaması olup olmadığıdır.
Doğumsal düşüklük genellikle göz kürelerini oynatan kasların felci ile birlikte görülür. Yatay eksene doğru olan şaşılıklar da düşüklükle birlikte görülebilmektedir. Bu kişilerde sanılanın aksine göz tembelliği olmaz, ancak kırma kusurları mevcut olabilir. Daha sonradan kazanılan bir düşüklükte kas zafiyeti, progresif eksternal oftalmopleji olarak bilinen tüm göz kaslarının zayıflaması hastalığı ve 40 yaşından sonra gelişen okülofarengeal distrofi adlı göz kası hastalığı akıllara gelmektedir.
Tedavisinde cerrahi yöntemler, silikon ve askı yöntemleri kullanılmaktadır.

Etiket Kaş kaldırma düşük kaş doğumsal pitozis göz kapağı düşüklüğü göz kası zafiyeti kas zayıflığı katarakt pitosizi pitozis şaşılık pitozis nedir düşük kaşlar için makyaj düşük kaşlar kaş düşüklüğü kaş düşüklüğüne çözüm kaşları nasıl kaldırabiliriz doğal çözüm kaşları nasıl yukarı kaldırılır

Kaynak: makroicerik.com

Sağlık