Tenis Kortu Nedir

Tenis Kortu Nedir

Tenis Kortu Nedir?

Tenis, 19. yüzyılın sonlarında İngiltere’de ortaya çıkan bir spordur. Kort kenarında oturma yerleri ve her iki ucunda bir file bulunan dikdörtgen bir alan olan tenis kortunda oynanır. Oyun genellikle iki takım tarafından oynanır ve her takımda bir tenisçi bulunur. Her oyuncunun bir tenis raketi vardır ve oyunu oynamak için tenis ayakkabısı giyer.

Oyunun ana amacı, alınan toplam vuruş sayısını en aza indirirken topu sahanın karşı ucuna ve filenin üzerinden geri göndermektir. Bir oyuncu ancak topu fileye ulaşırsa ve başarılı bir yakalama yaparsa puan kazanabilir. Bir oyuncu, yetersiz saha alanı veya fileye veya koltuklara çarpması nedeniyle topu geri döndüremediğinde genellikle bir puan verilir. Oyun, bir takım diğerinden daha fazla puan aldığında veya bir takımın tüm üyeleri oyun sırasında meydana gelen yaralanmalar nedeniyle oynayamadığında sona erer. Tenis ayakkabıları önemli ekipmandır.

Tenis Kortu Özellikleri

Bir tenis kortu genellikle oyuncuların girebileceği açıklıkları olan bir çitle çevrilidir. Oyuncuların sıralarını beklerken oturabilecekleri koltuklar da vardır. Topu filenin üzerinden veya rakibinizin sahasına vurmamak gibi oyuncuların uyması gereken güvenlik kuralları da vardır. Bir oyuncu ancak iki ayağı da sahanın kendi tarafındayken oynayabilir.

Bir oyuncu sadece bir nokta oynarken raketiyle temas kurabilir; aksi takdirde, atışlarını topa aktarmak yerine raketin sapından sektirerek cezalandırılacaktır. Bir puan alındıktan sonra, oyuna devam etmeden önce her iki oyuncu da el sıkışır. Herkes oynamayı bitirdiğinde, yeni bir oyuncu grubu sahanın her iki ucunda yerlerini alır. Bir maçın galibi, her iki takımın tek bir oturumda oynadığı herhangi bir sayıda oyunda kazanılan toplam puan sayısına göre belirlenir. Tenis çantaları raket- tişört- havlu gibi ürünlerin konulduğu ürünlerdir.

Tenis Nerede Doğdu?

Tenis İngiltere’de doğdu, ancak şu anda dünya çapında popüler. Spor genellikle tenis sezonunun bir parçası olarak Temmuz ve Ağustos aylarında oynanır. Bir maç sırasında, kort adı verilen iki takım, önceden belirlenmiş bir sırayla birbirlerine karşı tekler, çiftler ve karışık çiftler maçlarına girerler. Her maç, bir takımın etkili vuruş ve servis teknikleriyle başka bir takıma karşı puan kazanmaya çalıştığı, ralliler adı verilen rakip takımlar arasında değişen bir dizi oyundan oluşur.

Spor