Tenisin Sporunun Tarihsel Gelişimi

Tenisin Sporunun Tarihsel Gelişimi

Tenisin Sporunun Tarihsel Gelişimi

Tenis, tüm dünyada oynanmakta olan olimpik ve aynı zamanda global olan bir spor dalıdır. Tenis, tarihi açıdan çokça fazla zamanlardan geçmiş ve kendi alanında bir tarihsel gelişim oluşturmuştur. Tenis sporunun kökeni tam olarak bilinmez. Bilinmemesi ile beraberinde Antik Roma Dönemi’nde çıplak elle veya eldiven ile oynanan bir spordu. O zamanlarda ise “Trigon” adı verilen bir spor olduğundan söz ediliyordu. Farklı bir görüşe göre ise benzer bir oyunun ilk kez Meksika’da oynandığı söyleniyor. Mısır ve İspanya’da ise bulunan fresklerde ve Rönesans Dönemi İtalya’sından kalma olan resimlerde oyunların duvarlar ile çevrili alanlarda oynandığı görülmüştür. Tenisin kökeni ise 13.yüzyılda Fransa’da kralın karşısında ve huzurunda “Avuç İçi Oyunu” olarak adlandırılan bir oyuna dayandırılır. Daha sonrasındaysa tenis oyunu İngiltere yani İngiliz halkına kadar yayılmıştır. İngiliz ve Fransız halkı kapalı alanlarda çıplak el ile bu oyunu oynuyorlardı. Daha sonralarında ise tenis yavaş yavaş dünya çapında kendisini yaymaya başlamıştır. 1883 yılında ise tenis sahaları standart olacak şekilde ölçütlere getirilmiştir. 1884 yılında ise kadınlar arasında ilk kez tenis maçı yapılmıştır.

Tenis Kortları Hakkında Bilgiler

Tenis kortları dikdörtgen bir biçimdedir. 23,77m uzunluğunda ve 10,97m genişliğindedir. Kort adı verdiğimiz özel sahalar yaklaşık olarak 1,07m uzunluğunda bir ağ ile ortadan ikiye bölünür. Çelik bir tel ile bağlanan ağ file şeklinde olmalıdır. Kortların genişliğini belirleyen çizgilere ise sınır çizgisi adı verilir. Kort sahalarında yapılan ölçüler, ağ filenin boyutu yönetmelik tarafından belirlenen unsurlardandır. Kortlar toprak veya kil, çim, ahşap, halı saha ve sentetik formatlarında olabilirler. Kortun ortasından geçen file ya da ağ takımların puan kazanması için oldukça büyük bir önem taşır. Tenis kortlarında oyuncuların da dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Oyuncuların giyecekleri ayakkabılar saha yani kort ile uyumlu olmalıdır. Profesyonel bir tenis oyununda kortlar belirli ölçülerde yapılması gerekmektedir.

Bir Tenis Maçında Kaç Adet Oyuncu Yer Alabilir

Tenis maçları genellikle toplamda 2 veya toplamda 4 kişi ile oynanabilen bir spordur. Tenis maçlarında 2 adet takım vardır. Her takımda her yaştan, her seviyeden ve her ülkeden oyuncu bulunabilir. 2 takımda da 1 oyuncu bulunarak toplamda 2 kişi oyuncu bulunabilir. Fakat 2 takımda da 2’şer oyuncu bulunarak toplamda 4 kişilik oyuncu yer alabilir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor